פנג שואי

הצ'ימהו צ'י?

הצ'י הוא כוח החיים, אנרגיית החיים. בסינית המונח המדויק הוא צ'י, אצל היפנים קוראים לו קי ובהודו קוראים לו פראנה. הצ'י נמצא בכל דבר: בחי ובדומם. זהו הכוח של הקוסמוס. הוא נמצא בנשימה, באוכל והוא עובר דרכנו ודרך החוויות שלנו. חוויה טובה מעצימה את הצ'י שלנו ובחוויה לא טובה אנחנו מאבדים צ'י. (הצ'י מדלדל ונעכר)

הצ'י בסין משול לדרקון, מדובר ביצור עמוס באנרגיות קיום ואנרגיות חיים. לכן בסין מכנים את אנשי פנג שואי – אנשי הדרקון. הדרקון הסיני הוא חיוני וטוב, לא כמו הדרקון המערבי שדומה יותר למפלצת. הדרקון הסיני הוא בעל 5 גפיים, קרניים שפם ומחזיק בפיו פנינה.

הסינים מחזיקים פסל דרקון מאבן אדומה כמעט בכל בית, במרכז הבית ומעל גובה השולחן. על פי הסינים הדרקון מסמל את 5 היסודות והוא נמצא באדמה מתחת לפני השטח.

כשהדרקון עמוק מידי, האדמה תהיה יבשה ולא פוריה, מקום שומם וצחיח - כי הדרקון רחוק מפני השטח.

כשהדרקון מתקרב לפני השטח נראה את כל 5 היסודות, יהיו מים ושמש, צמחיה וגבעות.

כשהדרקון קרוב מדי לפני השטח יש עודף צ'י. זה יתבטא ברעידות אדמה, הרי געש ושטפונות.

חלק משיקולי הבניה של החומה הסינית היו לאו דווקא התוואי הקצר ביותר, אלא התוואי שלא יפגע באברי הדרקון.


מילת המפתח של הצ'י: זרימה.

הצ'י הוא בלתי נראה ונע בנתיבים. הצ'י נע בגופנו בתוך ערוצי המרידיאנים. קיימת זרימה בינינו לבין הדברים שמקיפים אותנו כולל תקשורת שיש לנו עם אנשים או עם בעלי חיים.

בתוך הגוף שלנו, הצ'י עובר ב-7 מרכזי אנרגיה הנקראים צ'קרות:
צ'קרת השורש, המין, מקלעת השמש, (רגשות) לב, גרון, עין שלישית וצ'קרת הכתר. מהצ'קרות מסתעפים 14 ערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים.

הדיקור הסיני לדוגמא פועל על פי עקרונות הזרימה של הצ'י. צ'י שאינו זורם, כלומר "צ'י תקוע" - משמעו מצב גופני לא בריא, לא מוזן ולכן לא מאוזן.
הדיקור פותח את החסימות ומשחרר את התקיעות של הצ'י בגוף, האנרגיה שבה לזרום בצורה חופשית ובכך מזינה את תאי הגוף אליהם היא מגיעה. באופן כזה הגוף מרפא את עצמו. נחוץ שהזרימה תגיע אל התאים.


הצ'י של הבית

יועץ פנג שואי עובד עם הצ'י של הבית. כיצד זורם הצ'י בבית שלכם? מהם המקורות הטובים שלו? מאין הוא מגיע? ומה חוסם אותו?

את זרימת הצ'י נזהה על ידי אבחון חמשת האלמנטים או יין ויאנג.

בפנג שווי אנו מתייחסים לבגדים, רהיטים וחפצים נוספים, שהאדם בחר להקיף עצמו בהם - זהו הצ'י שלו. ביתו של האדם הינו שיקוף של מהות שלו. הצ'י של האדם ניכר בפרטים שהאדם בחר לביתו. זהו הביטוי הפיזי לרמות השונות של האדם: הרגשית, המנטאלית והרוחנית.
במהלך ייעוץ פנג שואי ישנה התייחסות גם לכיווני השמים המשפיעים על איכות הצ'י.עקרונות שכדאי לזכור לגבי הצ'י

תנועה וזרימה - צ'י צריך לזרום ולהיות בתנועה. התנועה צריכה להיות בקצב נוח. לא מהיר מדי ולא איטי מדי. מסדרון צר וארוך למשל יוצר האצת של הצ'י. צ'י מהיר מידי הינו אגרסיבי ויכול להיות פוגעני.
לעומת זאת, חדר עם מעט פתחים ביחס לגדלו, ועמוס בחפצים: רהיטים או הרבה ספרים, יוצר מצב של דחיסות ובמקום כזה קרוב לוודאי שהצ'י "תקוע". כלומר אין זרימה.

דלתות - לא רצוי לשהות לזמן ארוך מול דלת – לא להציב שולחן עבודה מול דלת כניסה לחדר. הצ'י המגיע משם הוא אגרסיבי, ובמשך הזמן יוצר אצל האדם היושב ליד השולחן בילבול וחוסר ריכוז.

מחשבה וכוונה - הצ'י מגיב למחשבה ולכוונה. אלה יכולים להשתקף מבעד לסמלים שאנו מציבים סביבנו בבית. בפנג שווי אנו משתמשים בסמלים וכך פועל חוק בטבע "דומה מושך דומה". יש ליצור קוד אנרגטי שיביא לאדם את מה שהוא רוצה.
בתרבויות שונות זה בא לידי ביטוי באופנים שונים. למשל באוהל אינדיאני של זוג טרי, ישנו ריבוי של קישוטים עם הספרה שניים. כמו שני ענפים, שני פירות וכו'.

חידוש ושינוי - צ'י מגיב לעשייה שלנו ומושפע ממנה. יש חשיבות לניקויי הבית, לאוורר. להזיז. ישנה אמונה שאומרת ש"אם רוצים שינויי בחיים יש להזיז 27 חפצים ממקומם".
קטורת, ריח בישול, ריח אפייה, החלפת מצעים, הדלקת נר, ריח של בושם – כל אלו מרעננים את החלל ומשפיעים על  הצ'י שבתוכו.