פנג שואי

חמשת האלמנטיםאחד מכלי העבודה במטפיזיקה הסינית הוא רעיון חמשת האלמנטים. משך הזמן הוא שקובע את המושג "אלמנט" אבל נכון יותר להשתמש במילה "פאזה" כלומר חמש הפאזות. שכן מדובר בחמישה תהליכים שונים של תנועה וטרנספורמציה. לפי המטפיזיקה הסינית - העולם הינו אינטראקציה של חמשת האלמנטים:

אש - הצ'י של האש הוא כוח שכיוונו עולה מעלה ומאופיין באלכסונים וקווים מחודדים.

אדמה – היא המרכז שלנו, הצ'י של האדמה הוא כוח שממרכז וצורת הריבוע.

מתכת - הצ'י של המתכת הוא כוח שכיוונו כלפי פנים, צורת עיגול או חצי עיגול.

מים - הצ'י של המים הוא כוח שיורד כלפי מטה וצורתו אמורפית.

עץ - הצ'י של העץ מתפשט לכל הכיוונים וצורתו מלבן צר וארוך.

חמשת האלמנטים הינם הדימוי הקרוב ביותר בטבע לתיאור הפאזות. להבנת האפיונים של חמש האנרגיות השונות, אנו נעזרים בדוגמאות מן הטבע. כל עונה משוייכת לאלמנט מסויים וכך גם הכיוונים והצבעים השונים:

האביב מסמל את אנרגית העץ - כוח המתפרץ של עולם הצומח, הכיוון הוא מזרח והצבעים של העץ הינם הירוקים למיניהם.

הקיץ מסמל את אנרגית האש - הארה ומוחצנות - העונה הלוהטת, החמה ביותר. הכיוון הוא דרום – כיוון השמש. צבעי האש הינם כל גווני האדום: מוורוד, כתום, אדום ועד לבורדו ולסגולים.

הסתיו מסמל את אנרגיה המתכת, הכוח המכנס - ההתכווצות שלפני החורף, הכיוון הוא מערב - שקיעת השמש. צבעי המתכת הינם האפורים למיניהם וכן כל הצבעים המתכתיים.

החורף מסמל את אנרגית המים, הכוח היייני, המופנם. הכיוון הוא הצפון הקר. הצבעים הם השחור, כמו כן המים מסמלים את מעמקי האוקיינוס ואת הכחולים למיניהם.

האדמה הינה האלמנט המשויך למקום שבין העונות - היא המעבר מעונה לעונה. כל מעבר עובר דרך האדמה. כמו כן היא מסמלת גם את המעבר בין הכיוונים: דרום מערב, צפון מערב, דרום מזרח, צפון מזרח. האדמה מכילה בתוכה ערבוב של אלמנטים אחרים: ישנה אדמה יבשה, אדמה רטובה, אדמה חמה ואדמה קרה.


>>לחצו כאן לקרוא על הקשר המדהים שבין 5 האלמנטים והצבעים.


מעגל היצירה

בין האלמנטים ישנה דינאמיקה של מחזור המחולל את עצמו. מחזור זה נקרא גם מעגל היצירה. לצורך האנלוגיה אנו מתארים זאת ע"י תאור כוחות הטבע בסדר הבא:

העץ יוצר את האש, העץ הינו חומר הבעירה של האש.

האש יוצרת את האדמה, האדמה הינה האפר שנותר מהשריפה של האש.

האדמה יוצרת את המתכת, הלחצים של האדמה במעמקי כדור הארץ יוצרים את המתכות.

המתכת יוצרת את המים , למשל אגל טל של בוקר, שנוצר על מתכת חשופה.

המים יוצרים את העץ, זו האנלוגיה המובנת ביותר.


מעגל השליטה

בדומה לכך, ישנו המחזור השולט הנקרא גם מעגל הבקרה. פעולתו של כל אלמנט על האלמנט השני שבא אחריו מבטאת בקרה ושליטה:

האש מבקרת את המתכת. בחום המתכת יכולה לאבד צורה ולהפוך לנוזלית, אבל כשהאש מדודה, אפשר להשתמש בה לעיצוב. כך יוצרים מתכשיטים, סכינים וכו'...

המתכת מבקרת את העץ. היא יכולה לגדוע אותו, והיא יכולה לנסר ולעצב ריהוט מהעץ.

העץ מבקר את האדמה. שורשי העץ יכולים לפורר אדמה, לפורר יסודות של בית, אבל ללא עצים האדמה נסחפת ונעלמת. השורשים הם שמחזיקים את הקרקע מלהישטף.

האדמה מבקרת את המים. היא יכולה להוות סכר מפני השטפונות ובכך שולטת לצרכים מסויימים. אבל היא יכולה גם ללכלך את המים, להפוך אתם למים עכורים.

המים מבקרים את האש. שריפה מכבים עם זרם מים חזק.


במהלך ייעוץ פנג שואי, האתגר הוא לאבחן ולאפיין את האנרגיות של הסביבה. כאשר אנו מאבחנים אנרגיה מסוימת, אפשר "לתקן" אותה ע"י הוספה, גריעה או בקרה של אחד מתוך חמשת האלמנטים. באופן כזה ניתן להביא לאיזון הרצוי של הבית והסביבה.

בית מאוזן בפנג שווי משמעו סביבה שתוכל לתמוך בבריאות ובשפע של הדיירים.